Способи організації голосового та факсимільного зв'язку

1. Традиційний спосіб - звичайний телефонний зв'язок

Обидві сторони мають можливість підключитися до телефонної лінії для здійснення дзвінка або прийому і передачі факсу. При цьому між двома сторонами встановлюється пряме телефонне підключення:

Сторона 1 <=> Телефонна мережа <=> Сторона 2

2. Варіант з "прозорим" використанням IP-телефонії

Обидві сторони мають можливість підключитися до телефонної лінії для здійснення дзвінка або прийому і передачі факсу. Але при цьому частина шляху сигнал проходить не по телефонних лініях, а через Інтернет:

Сторона 1 <=> Телефонна мережа <=> VoIP-шлюз <=> Інтернет <=> приземляючий вузол (шлюз Інтернет - Телефонна мережа) <=> Телефонна мережа - Сторона 2

Як правило, через Інтернет передається сигнал між містами і країнами, і за рахунок цього вдається істотно заощадити на вартості міжнародних і міжміських дзвінків.

Зазвичай вибір такого способу зв'язку залежить виключно від бажання сторони, яка ініціює з'єднання (і, як правило, оплачує його). При цьому сторона яка викликає користується послугами оператора IP-телефонії, купуючи ці послуги найчастіше у формі так званої "картки для телефонних дзвінків". При цьому телефонне з'єднання з номером який викликається встановлюється особливим способом.

Деякі телефонні компанії самі (звичайно за згодою клієнта) направляють міжміський і міжнародний телефонний трафік через Інтернет. У цьому випадку міжміський або міжнародний номер набирається звичайним способом, і сторона яка викликає може і не помічати, що вона використовує IP-телефонію.

Існують також рішення, коли VoIP-шлюз встановлюється безпосередньо в офісі.

3. Одна зі сторін має підключення до Інтернет, інша має підключення до телефонної лінії.

У цьому випадку досить однієї передачі сигналу з одного середовища в інше (з Інтернету в телефонію або навпаки):

Сторона 1 <=> Інтернет <=> приземляючий вузол (шлюз Інтернет - Телефонна мережа) <=> Сторона 2

або

Сторона 1 <=> Телефонна мережа <=> VoIP-шлюз <=> Інтернет <=> Сторона 2.

4. Обидві сторони мають підключення до Інтернет

У цьому випадку можна встановити пряме з'єднання через Інтернет:

Сторона 1 <=> Інтернет <=> Сторона 2

Сучасні версії VentaFax підтримують всі зазначені способи (крім версії Private, яка працює тільки з використанням телефонної мережі).

Передача факсів по телефонній лінії через модем

з використанням звичайної телефонії

Традиційно передача факсу здійснюється з використанням звичайної телефонної лінії. Факс-модем або факс-апарат перетворює дані про передане зображення в звук, який дуже схожий на звичайний шум або шипіння. Факс-апарат або модем який приймає, перетворює це шипіння назад у дані і потім у зображення. Проблеми, які виникають при використанні таких телефонних ліній, зазвичай пов'язані зі стороннім шумом, клацанням, перешкодами, які характерні для провідної телефонії не дуже високої якості.

з використанням IP-телефонії

Відомо, що міжміські дзвінки зі звичайного телефону можна зробити істотно дешевшими, якщо скористатися послугами IP-телефонії. Наприклад, це може бути використання телефонної картки. По звичайному телефону ви додзвонюєтеся до спеціального номера свого оператора IP-телефонії і в тональному режимі передаєте йому свої персональні ідентифікаційні дані (номер картки, пароль) і номер телефону, за яким треба подзвонити. У деяких випадках VoIP-шлюз встановлюється безпосередньо в офісі, і вже до нього підключається факс-модем або телефонний апарат.

Припустимо, ви телефонуєте з Санкт-Петербурга до Івано-Франківська. У багатьох містах розташовані так звані приземлені вузли, які являють собою шлюз між IP-телефонією і звичайною міською телефонною мережею. Таким чином ви додзвонюєтеся до оператора у Санкт-Петербурзі, далі він знаходить один з приземлених вузлів в Івано-Франківську і повідомляє йому номер телефону, до якого треба додзвонитися. Після встановлення з'єднання модем починає передавати у лінію дані (тобто "шипіти"). Апаратура оператора (VoIP-шлюз) перетворює ці звуки в пакети даних і передає їх через інтернет до приземленого вузла у Івано-Франківську. Далі ця станція перетворює пакети даних назад в звук і відтворює його в телефонну лінію абонента в Івано-Франківську. Таким чином ми бачимо, що більшу частину шляху дані проходять по мережі Інтернет, минаючи телефонну мережу. Це дозволяє істотно скоротити витрати, але при передачі факсів можуть виникнути перешкоди, які не можливо усунути. У IP-телефонії можливе використання різних кодеків (тобто способів кодування і декодування сигналу). Але більшість з них стискає дані з втратами. Це може бути прийнятним для мови, але абсолютно не підходить для передачі факсу. Крім того, швидкість проходження пакетів з мережі Інтернет залежить від дуже багатьох чинників. І якщо при розмові з допомогою IP-телефонії можна не звернути увагу на деякі затримки, провали сигналу, луна, то у факсимільному зв'язку це абсолютно неприпустимо. Тому на практиці не завжди вдається передати факс таким способом.

Передача факсів через Інтернет без використання модему

по протоколу T.38

Протокол T.38 дозволяє з'єднати ваш комп'ютер безпосередньо з приземленим вузлом, якому можна передати дані без попереднього перетворення в звуковий сигнал. Вузол перетворює пакети даних в звуковий сигнал, який приймається факсом одержувача. Таким чином, апаратура приземленого вузла виконує роль віддаленого модему, яким ви керуєте зі свого комп'ютера. Єдиною умовою є те, що приземлений вузол повинен підтримувати протокол T.38.

з використанням кодека G.711

Якщо приземлений вузол не підтримує протокол T.38, то альтернативною можливістю передачі факсу є перетворення його в звук з подальшим кодуванням в цифрові пакети, аналогічно, як це роблять оператори "картковій" IP-телефонії (дивіться вище). Одним з небагатьох кодеків, який використовує мінімальне стиснення даних, є G.711. Саме він і використовується програмою при передачі факсів через Інтернет, коли немає можливості використовувати протокол T.38. (Для того, щоб програма могла обрати цей кодек для роботи, потрібно в деяких випадках відповідним чином налаштувати свій обліковий запис у оператора зв'язку.) Кодек "нарізає" дані з частотою дискретизації 8 кГц. Це може бути недостатнім для передачі факсів на максимальних швидкостях.

Описані вище способи мають на увазі підключення до того або іншого приземленого вузла в залежності від номеру, який набирається. Програма сама не може підключитися до вузла. Це робиться через VoIP оператора.

Для чого потрібен VoIP оператор

Багато хто напевно пробували дзвонити на міські телефони через Інтернет за допомогою SipGate (www.sipgate.ru) або SipNet (www.sipnet.ru), які в даному випадку є VoIP операторами. Досить у програмі вказати номер телефону, і вже оператор сам вибере відповідний приземлений вузол і забезпечує з'єднання. Поряд з голосовими сполуками деякі оператори, включаючи зазначені вище, забезпечують також підтримку факсимільних з'єднань по протоколу T.38. Таким чином, для передачі факсів через Інтернет необхідно зареєструвати обліковий запис у одного (або в кількох) операторів, які підтримують цей протокол. Далі в налаштуваннях програми потрібно буде прописати отримані від оператора дані. З цієї миті ви зможете передавати факси на будь-які телефонні номери через Інтернет.

Примітка. Популярний оператор Skype використовує нестандартні протоколи, тому робота програми з ним не можлива.

Прийом факсів через Інтернет

Для того щоб вам могли передати факс з міської телефонної мережі, ви повинні повідомити свій телефонний номер відправнику. Оператор вам може підказати міський номер вашого приземленого вузла, після набору якого в тоновому режимі треба до-набрати додатковий номер, під яким ви зареєстровані у оператора, так званий SIP ID. Таким чином, той, хто телефонує повинен набрати спочатку телефонний номер приймаючої станції, а після відповіді до-набрати в тоновому режимі ваш SIP ID. Після цього станція з'єднає телефон з програмою VentaFax, яка повинна знаходитися в режимі автоматичного прийому.

Пряме з'єднання через Інтернет

Ви можете безпосередньо отримувати факси через інтернет по протоколу T.38 без участі оператора, якщо повідомите відправникам свій "вентафаксовский" номер. Відправник теж повинен користуватися пристроєм, здатним відправляти факс по протоколу T.38. Наприклад, теж програму VentaFax або Venta4Net. Відправник замість номера телефону повинен буде ввести (або вибрати з довідника) ім'я хоста або IP комп'ютера, на якому встановлена ​​програма. У цьому випадку програма відправника безпосередньо зв'яжеться з вашою програмою по протоколу T.38 і передасть факс.

Джерело (російською мовою)